Soğuk Hava Deposunda Ozon Kullanımı


Soğuk hava depolarında ortamda bulunan mikroorganizmalar, muhafaza edilen ürünlerde bozulmaya ve zarara sebep olmaktadır. Burada amaç mikroorganizmaların faaliyetini yavaşlatmak ve bozulmayı geciktirmektir. Bu sebeple ozonlama tekniği ve ozon sistemleri Türkiye 'de yaygın olarak soğuk hava depolarında da kullanılmaktadır.

Soğuk hava ortamında bulunan toz tanecikler üzerlerinde mikrop barındırır ve havada yüzer durumdadır. Büyük tanecikler yerçekimi etkisi ile düşseler de, küçük tanecikler havada kalır. Açık havada çok düşük de olsa bulunan ozon gazı, bu tanecikleri birleştirerek çökmesini sağlar. Kapalı mekanlarda ozon gazı hiç bulunmadığı için bu işlem meydana gelmez.

Ozon gazı Ozon Jeneratörleri ile yapay olarak üretilip ortama verildiğinde bu taneciklerin çökmesi sağlanabilir. Tüm bunlara ek olarak; Üretilip ortama verilen ozon gazı nano partiküllerin çökelmesini sağlar. Mikroorganizmaların büyüme hızı 3-4 kat azalır veya tamamen engellenir. Soğuk hava deposu içindeki kötü kokular, havanın mikrobiyal kirliliği ve enfeksiyon riski azalır. Soğuk hava depolarında hem dezenfeksiyonu sağlar hem de meyve ve sebzelerin kendilerine has kokularının birbirine karışmasını önler. Meyve ve sebzelerin saklanma sürelerinin artmasını ve tazeliğinin devamını sağlayacaktır. Meyve sebzenin üretmiş olduğu ETİLEN GAZINI absorbe ederek soguk hava deposuna konulan meyve sebzenin depoda ve depo dışında raf ömrünü 2 kat artırmaktadır.

Eğer soğuk hava deponuza ozon sistemi kurma imkanınız var ise kurmanızı öneriyoruz. Çağdaş Ozon Sistemlerifirması olarak son ozonlama teknolojilerini kullanarak bu işlemi yapmaya hazırız. Aramaktan çekinmeyiniz. Ofis : 0 322 239 77 50 ---- GSM : 0 507 984 45 49